Књижевна награда за најбоље прозно дело на српском језику објављено у претходних годину дана, коју је установила и додељује лајковачка Библиотека “Радован Бели Марковић”, уз подршку општине Лајковац, уручена је јуче Александру Гаталици. Познати српски књижевник и преводилац трећи је лауреат и то за збирку „Друга виолина и друге приче“.
Признање Гаталици уручено је на пригодној свечаности у порти манастира Светог Ђорђа у Ћелијама, родном месту Белог Марковића, на његов рођендан. Награду је уручила Снежана Шкорић, директорка Билбиотеке “Радован Бели Марковић”.
Од 106 прозних дела из продукције 2023/2024. године пристиглих на конкурс жири у саставу др Слађана Илић, др Весна Тријић и мастер Дарен Миливојевић, једногласно се определио за збирку „Друга виолина и друге приче“ у издању Академске књиге из Новог Сада.
– И док се у поговору, који ова књига садржи, с озбиљним критичким одмаком преиспитују савремени српски роман, услови његовог настанка и „спектакли“ у вези с њим, све што „Друга виолина и друге приче“ садржи чини читаоца сигурним – у поузданој форми приче – у том микросвету у којем све је музика. С обзиром на то да је Александар Гаталица приповедач препознатљивог стила и поетике, репрезентативан представник павићевског крила постмодернизма, којем је и сам Радован Бели Марковић припадао, и да је Гаталичино дело унеколико у дослуху с концептом приповеданог места какво је Радован Бели Марковић изумео, сматрамо да је он достојан добитник награде која носи име најнеобичнијег савременог српског писца – прочитала је део из образложења жирија др Слађана Илић, један од најбољих познавалаца стваралаштва Белог Марковића.
Примајући награду, искрено дирнут, Александар Гаталица је истакао да је Радован Бели Марковић “од својих Ћелија, од свог Лајковца, Колубаре и Ваљева створио књижевност која није била са овога света:
„И једноставно би вам било да вам кажем да је обогатила и језик, да је обогатила наслеђе, да је обогатила писмо, али ја живим у дубоком уверењу да је та књижевност обогатила и ову траву, и ово дрвеће и ово небо које није исто као небо у Словенији, које није исто чак ни као небо у јужној Србији, које није исто као моје небо у Бачкој. Ово је то небо!“
На свечаности у порти манастира у Ћелијама присутнима се најпре обратила директорка Библиотеке “Радован Бели Марковић” Снежана Шкорић. Говорећи о богатом историјату библиотекарства на подручју општине Лајковац и коначно библиотеци која данас као интелектуални храм функционише при локалној самоуправи, посебно признање одала је новој библиотеци коју је створио Радован Бели Марковић и крунисао краљевским језиком српским. Директорка Шкорић је нагласила у Ћелијама – најдубљој инспирацији мнимог литерате, да “сећања на Радована Белог Марковића” негујемо свакодневно, а данашњи догађај је круна манифестације “Дани Радована Белог Марковића”.
На скупу је представљено идејно решење за споменик књижевнику Радовану Белом Марковићу рад академског сликара Велимира Каравелића, који ће знаменитом суграђанину подићи лајковачка библиотека.
Председник општине Лајковац Андрије Живковић је у свом обраћању указао на чињеницу да ће сећање на књижевника Радована Белог Марковића живети вечно, јер су иза њега остала бројна импозантна књижевна дела која су оставила дубок траг у српској књижевности и додао:
“Општина Лајковац се труди да се кроз бројне манифестације лик и дело Радована Белог Марковића никада не заборави, а једна од њих је ова у порти манастира на дан његовог рођења. Библиотека у Лајковцу поносно је понела име славног суграђанина, установљена је књижевна награда која носи његово име и која је данас по трећи пут додељена, као и манифестација “Дани Радована Белог Марковића”. Већ три године ОК Железничар и породица Лазаревић организују Меморијални одбојкашки турнир у знак сећања на Књижевника, који је био велики љубитељ одбојке и почасни председник лајковачког суперлигаша. Жеља и намера је да у будућности што више оваквих манифестација има и да Књижевников лик и дело буду присутни не само у општини Лајковац, него и широм Србије.”
У програм који је водила глумица Ангелина Лукић из Ваљева, учествовали су драмски уметник Зоран Јаковљевић и етно група “Златник” из Београда. Свечаности су присуствовали представници културног, привредног и политичког живота, пријатељи и поштоваоци лика и дела књижевника Радована Белог Марковића. Свечаност поводом уручења награде је централни догађај и завршница манифестације “Дани Радована Белог Марковића”.